flesze
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje ochronę dla osób zgłaszających naruszenia prawa. Nie każde jednak zgłoszenie powoduje, że sygnalista będzie chroniony. Jakiego rodzaju naruszenia są objęte regulacjami ustawy? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.
W środę 10 lipca 2024 r. mija termin na przekazanie pracodawcom przez związki zawodowe informacji o ich liczebności. Informacja jest składana według stanu na 30 czerwca 2024 r. i powinna uwzględniać osoby:
- zatrudnione na podstawie umowy o pracę,
- współpracujące w ramach umów cywilnoprawnych.
Prowadzenie postępowań wyjaśniających nieodzownie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych osób fizycznych. Nawet jeśli zgłoszenie zostanie dokonane anonimowo, w toku postępowania przetwarzane będą dane osobowe osoby, której dotyczy zgłoszenie, oraz dane osobowe świadków. O związanych z tym wymogach opowiada Karolina Romanowska.
Jakie kary – i komu – grożą za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? O tym opowiada Aleksandra Wójcik w trzecim odcinku naszego cyklu.
25 czerwca 2024 r. opublikowano nowy projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych, datowany na 20 czerwca 2024 r. (numer w wykazie prac legislacyjnych: UC34).
Projektowane przepisy mają w całości zastąpić Dział XI Kodeksu pracy, który aktualnie reguluje materię układów zbiorowych pracy.
W drugim odcinku naszego cyklu "Dwie minuty o sygnalistach" opowiadamy o tym, co powinna i co może zawierać procedura zgłoszeń wewnętrznych. Zapraszamy do oglądania!