flesze: #cudzoziemcy
Zgodnie z danymi statystycznymi na koniec zeszłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych prawie 1,2 mln cudzoziemców (1 192,9 tys. osób, czyli o 65,1 tys. osób więcej niż w 2023 roku). Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowią obywatele Ukrainy, a w dalszej kolejności – Białorusi i Gruzji.
Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikował dane dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w Polsce za 2024 rok. Statystyki te potwierdzają, że wciąż rośnie liczba obcokrajowców znajdujących zatrudnienie w Polsce.
Sejm 21 lutego uchwalił ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom, która wprowadza istotne zmiany w procedurach zatrudniania obcokrajowców. Nowe przepisy zakładają zniesienie testu rynku pracy, co oznacza, że powiaty będą decydować, w jakich zawodach i branżach ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom.
W trakcie prac nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP Komisja nadzwyczajna przyjęła poprawkę nowelizującą Kodeks pracy.
Pierwotnie projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przewidywał możliwość zatrudniania obcokrajowców w Polsce wyłącznie na podstawie umowy o pracę w sytuacji, w której podstawą podjęcia pracy miało być zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Ostatecznie Rząd wycofał się z tej propozycji – w dużej mierze pod naporem opinii społecznej (w tym organizacji branżowych i pracodawców), która dostrzegała w tej zmianie szereg ryzyk związanych m.in. z ograniczeniem elastyczności rynku pracy i zwiększeniem tzw. szarej strefy.
W ostatni piątek (24 stycznia br.) Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną, której zadaniem będzie rozpatrzenie projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj.: