flesze: #cudzoziemcy
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wczoraj (26.09.2024 r.) treść zapowiadanego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (założenia tego projektu poznaliśmy kilka tygodni temu).
Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikował informację o zatrudnieniu cudzoziemców w Polsce w pierwszym półroczu 2024 roku. Dane ministerialne potwierdzają tendencję rosnącej liczby obcokrajowców znajdujących zatrudnienie w Polsce.
30 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany materiał uzupełniający do projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (UC15). Obejmuje on załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zawierający wykaz zawodów, których wykonywanie skutkuje uznaniem uzyskania przez cudzoziemca wyższych kwalifikacji zawodowych.
W pierwszej połowie 2025 roku ma zostać uruchomiony unijny system informatyczny, który będzie rejestrował wjazdy i wyjazdy osób spoza Unii (EES), a także zezwolenia na podróże krótkoterminowe (ETIAS) do UE. Dlatego mieszkający w Polsce obywatele Wielkiej Brytanii oraz uprawnieni członkowie ich rodzin powinni już teraz rozważyć złożenie wniosku o wydanie dokumentu pobytowego – jeśli jeszcze tego nie zrobili.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport dotyczący cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych za rok 2023.
Zgodnie z raportem w 2023 roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 1 127 744 cudzoziemców, tj. o blisko 513% więcej niż w 2015 r.
Wzrost jest więc zauważalny, a dotychczas miał charakter niemal wykładniczy.
Zgodnie ze sprawozdaniem z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku przeprowadzono 9 138 kontroli, w których zweryfikowano legalność zatrudnienia prawie 40 tys. cudzoziemców.