flesze
Na początku maja b.r. odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy, podczas którego przedstawiciele rządu uznali konieczność opracowania projektu ustawy regulującej stosunek prawny franczyzy. To ważna deklaracja, choć jak się wydaje, do tej pory konkretne prace legislacyjnie jeszcze się nie rozpoczęły.
W 2024 r. Unia Europejska przyjęła Dyrektywę 2024/2831 w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform. Celem tej regulacji, o której szerzej pisaliśmy na naszym portalu, jest polepszenie sytuacji świadczących pracę poprzez platformy cyfrowe (np. kierowców, dostawców jedzenia). Dyrektywa 2024/2831 wprowadza m.in. wzruszalne domniemanie zatrudnienia takich osób w ramach stosunku pracy, o ile zaistnieją okoliczności wskazujące na kontrolę i kierownictwo platformy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy analizę uwag do projektu nowelizacji przepisów o mobbingu.
Były kierownik urzędu stanu cywilnego został zwolniony z pracy z powodu likwidacji stanowiska oraz zarzutów dotyczących m.in. nieautoryzowanego dostępu do sieci i opuszczania miejsca pracy bez zgody. Po rozwiązaniu umowy jego obowiązki przejął wójt, a stanowiska nie obsadzono ponownie.
Wczoraj – 12 maja br. – po ich podpisaniu przez Prezydenta RP, w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano cztery ustawy składające się na tzw. pakiet migracyjny, który w ostatnich miesiącach był przedmiotem intensywnych prac legislacyjnych.
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która miała obniżyć składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.