flesze
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad wdrożeniem centralnego systemu kadrowo-płacowego, który ma na celu uproszczenie i cyfryzację procesów związanych z zatrudnieniem. W jednym z wcześniejszych wpisów sygnalizowaliśmy już prace nad tym rozwiązaniem – obecnie przedstawiamy nowe, bardziej szczegółowe informacje dotyczące jego wdrożenia.
Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązywać będą nowe stawki odszkodowań dla osób, które w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznały stałych lub długotrwałych uszczerbków na zdrowiu. Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od stopnia tego uszczerbku.
Sąd Najwyższy orzekł, że przy ocenie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę ma znaczenie data, w której pracodawca dowiedział się o sytuacjach, które uzasadniają takie wypowiedzenie.
Zgodnie z danymi statystycznymi na koniec zeszłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych prawie 1,2 mln cudzoziemców (1 192,9 tys. osób, czyli o 65,1 tys. osób więcej niż w 2023 roku). Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowią obywatele Ukrainy, a w dalszej kolejności – Białorusi i Gruzji.
W ubiegłym tygodniu Sejm ostatecznie przyjął ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która przewiduje nowe zasady przyznawania pracodawcom dofinansowań do zatrudnienia seniorów.
13 marca Senat wykreślił z ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom przepisy podwyższające kary dla pracodawców naruszających prawo pracy, a także te przewidujące nowy typ wykroczenia pracodawcy.