artykuły
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) nie musi budzić wielkich obaw – kluczem jest odpowiednie przygotowanie. Przejrzysta organizacja wewnętrzna, znajomość obowiązujących przepisów oraz świadomość uprawnień inspektora pracy pozwalają sprawnie przejść przez kontrolę.
W 2025 roku PIP planuje przeprowadzić 55 tysięcy kontroli w zakładach pracy – zgodnie z zapowiedziami Głównego Inspektora Pracy mają one dotyczyć w szczególności zatrudnienia cudzoziemców, pracy zdalnej, równego wynagradzania oraz ochrony sygnalistów.
Aby zminimalizować ryzyko, że kontrola wykaże niezgodności, warto zawczasu przeanalizować obowiązujące w zakładzie procedury wewnętrzne i stosowane wzory dokumentów.
Okres urlopowy bywa dla pracodawców sporym wyzwaniem organizacyjnym. Z jednej strony należy bowiem umożliwić pracownikom wypoczynek, a z drugiej strony – zachować płynność prowadzonej działalności, w tym kluczowych procesów biznesowych czy obsługi klientów.
20 stycznia 2025 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy zmieniającej ustawę Kodeks pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany mają objąć m.in. definicję mobbingu, funkcjonującą w polskim systemie prawnym od przeszło 20 lat, jak również nałożyć nowe obowiązki na pracodawców.
Mediacja jest jednym ze sposobów polubownego rozwiązywania sporów, w tym sporów sądowych z zakresu prawa pracy. W praktyce mediację prowadzi się zasadniczo we wszystkich rodzajach sporów pracowniczych, a w szczególności w sprawach związanych z rozwiązaniem umów o pracę, wypłatą bonusów czy innych należności ze stosunku pracy, mobbingiem czy molestowaniem seksualnym.
Członka zarządu ze spółką kapitałową łączy najczęściej złożona relacja prawna. Jej podstawowym elementem jest więź korporacyjna wynikająca z powołania do organu zarządzającego (które najczęściej następuje w drodze uchwały zgromadzenia wspólników lub rady nadzorczej). Drugim komponentem jest stosunek prawny określający prawa i obowiązki członka zarządu w obszarze wykonywania obowiązków na rzecz spółki.
Dotychczasowa definicja mobbingu funkcjonowała w tym samym brzmieniu przez ponad 20 lat. Teraz szykuje się jej zmiana. 20 stycznia 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu pracy (UD183). Projekt autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada zmianę pojęć i instytucji związanych z niepożądanymi zachowaniami w miejscu pracy, takich jak dyskryminacja, nierówne traktowanie i właśnie mobbing. Jak zmiana definicji mobbingu wpłynie na sytuację pracodawców i pracowników?