flesze
Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku.
Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł brutto.
Obecnie minimalnym wynagrodzeniem zajmuje się Rada Dialogu Społecznego, a ostateczna decyzja co do jego wysokości powinna zapaść do 15 września 2024 r.
Zgodnie z najnowszą (opublikowaną 11 czerwca 2024 r.) informacją Głównego Urzędu Statystycznego na koniec grudnia 2023 r. w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców (1015,1 tys.). Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł tym samym 6,6%. Oznacza to wzrost liczby pracujących w Polsce cudzoziemców o 4,2% w ciągu zeszłego roku (porównując statystykę ze stycznia i grudnia 2023 r.).
Sąd Najwyższy potwierdził, że pracodawca może zapoznać pracownika z zakresem jego obowiązków, zamieszczając informację w tym przedmiocie w intranecie. Tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2024 r. (III PSK 26/23).
W sprawie, na kanwie której zapadło orzeczenie, pracownik zarzucił pracodawcy, że opublikował jego zakres obowiązków w intranecie, przez co on sam nie został z tym zakresem wyraźnie zaznajomiony. Dodatkowo pracownik wskazał, że nigdy nie podpisał oświadczenia, które potwierdzałoby fakt zapoznania się z zakresem obowiązków.
W piątek 14 czerwca 2024 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Do podpisu Prezydenta trafi więc akt prawny nieobejmujący swoim zakresem przedmiotowym prawa pracy. Podmioty prawne w ramach procedury whistleblowingowej nie będą musiały rozpatrywać zgłoszeń dotyczących mobbingu czy dyskryminacji. Oczywiście pracodawcy będą mogli przewidzieć możliwość rozpatrywania takich zgłoszeń – nie będzie to jednak obligatoryjne.
Trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy Kodeks pracy.
Najważniejsze założenia:
- Zwiększenie liczby niedziel handlowych – działalność handlowa ma być możliwa:
- w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego,
- w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia,
- w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – a jeżeli jest to pierwsza albo trzecia niedziela w miesiącu, także w niedzielę ją poprzedzającą.
Prace nad nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy dobiegły końca. 10 czerwca br. Prezydent podpisał ustawę, która:
- poszerza zakres podmiotów objętych ustawą o małoletnie dzieci obywateli Ukrainy i dzieci ich małżonków,
- przedłuża legalny pobyt obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r.,
- przedłuża do 30 września 2025 r. możliwość uzyskania zezwoleń na pobyt czasowy na okres 1 roku przez osoby, które nie spełniły wszystkich wymogów ustawowych, ale zadeklarowały określony cel pobytu w Polsce,