flesze
W środę 5 czerwca 2024 r. Senat zgłosił poprawki do przyjętej przez Sejm ustawy o ochronie sygnalistów – z katalogu naruszeń prawa, które mogą zostać być przedmiotem sygnalizacji, usunięto prawo pracy. Ponownie więc nad ustawą pochyli się Sejm, który zdecyduje, czy uwzględnić poprawki senackie.
23 maja 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy z dnia 15 maja 2024 r o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Upraszcza i porządkuje ona system zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Ma też usprawnić procedurę legalizacji pracy i wyeliminować nadużycia pracodawców względem pracowników, którzy nie są obywatelami Polski.
W czwartek 23 maja 2024 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów implementującą do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Przepisy ustawy co do zasady mają wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Toczą się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Jednym z celów nowelizacji jest wdrożenie dyrektywy CSRD, z czego wyniknie nowy obowiązek dla pracodawców w zakresie sprawozdawczości przedsiębiorstw co do zrównoważonego rozwoju. Pracodawcy, w zależności od liczby zatrudnionych osób, będą zobowiązani przedstawiać informacje na temat kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Z perspektywy prawa pracy istotna będzie analiza obszaru społecznego (ang. social).
13 maja 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy (numer projektu UD59). Proponowane zmiany obejmują w szczególności wliczanie do okresu zatrudnienia:
- okresów wykonywania pracy na podstawie: umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Ograniczono zakres przewidywanych zmian, koncentrując się na regulacjach dotyczących zobowiązań traktatowych wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jak również płynących z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.
Inne zmiany, które obejmowała poprzednia wersja projektu nowelizacji (np. dotyczące elektronizacji postępowań w sprawach legalizacji pobytu w Polsce), mają być uregulowane odrębnie.