flesze
Ustawa o ochronie sygnalistów – poza odpowiedzialnością karną za naruszenie jej przepisów – przewiduje również roszczenia cywilnoprawne przysługujące zarówno sygnaliście, jak i osobom, które doznały szkody lub krzywdy na skutek zgłoszenia w złej wierze. O szczegółach opowiada Aleksandra Wójcik.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących zbiorowego prawa pracy. Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych (o którego najważniejszych założeniach – w zakresie układów zbiorowych pracy – pisaliśmy już w poprzednim fleszu) zawiera również propozycję istotnej zmiany w ustawie o związkach zawodowych.
Jakie informacje powinien zawierać rejestr zgłoszeń wewnętrznych? Kto ma obowiązek go prowadzić? Jak długo trzeba przechowywać dane w nim zawarte? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.
12 lipca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano tzw. AI Act, który jest pierwszą kompleksową regulacją normującą stosowanie sztucznej inteligencji. Rozporządzenie opiera się na podziale systemów AI na cztery kategorie ryzyka: niedopuszczalne, wysokie, ograniczone i niskie.
AI Act przewiduje szereg nowych obowiązków, w tym wobec podmiotów stosujących systemy AI wysokiego ryzyka (co może dotyczyć pracodawców), m.in.:
Ustawa o ochronie sygnalistów zakazuje podejmowania działań odwetowych, a nawet grożenia nimi lub podejmowania próby ich zastosowania. Co może zostać uznane za działanie odwetowe? Wskazuje Marcin Wujczyk.
9 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się datowany na 4 lipca 2024 r. projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy (UD59).
Projekt rozszerza założenia (o których pisaliśmy tutaj) o następujące kwestie:
- do okresu zatrudnienia mają być wliczane również okresy:
- kształcenia w szkole doktorskiej,
- pobierania stypendium sportowego,
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
- prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie rolnym;