flesze
30 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany materiał uzupełniający do projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (UC15). Obejmuje on załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zawierający wykaz zawodów, których wykonywanie skutkuje uznaniem uzyskania przez cudzoziemca wyższych kwalifikacji zawodowych.
Wczoraj na stronie Rządowego Centrum Legislacji, został opublikowany nowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa ma implementować Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
W polskim systemie emerytalno-rentowym pojawi się nowe rozwiązanie: tzw. renta wdowia. Tak wynika z ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, którą 16 sierpnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Ustawa zakłada, że wdowy i wdowcy, oprócz swojej emerytury (lub innego analogicznego świadczenia, np. zasiłku przedemerytalnego), będą mogli pobierać także rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
Jedno z tych świadczeń będzie przy tym należne w pełnej wysokości, a drugie będzie wypłacane:
- od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15%,
- od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25%.
5 sierpnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (RD111).
Zgodnie z projektem od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł brutto.
W pierwszej połowie 2025 roku ma zostać uruchomiony unijny system informatyczny, który będzie rejestrował wjazdy i wyjazdy osób spoza Unii (EES), a także zezwolenia na podróże krótkoterminowe (ETIAS) do UE. Dlatego mieszkający w Polsce obywatele Wielkiej Brytanii oraz uprawnieni członkowie ich rodzin powinni już teraz rozważyć złożenie wniosku o wydanie dokumentu pobytowego – jeśli jeszcze tego nie zrobili.
Niedawno pisaliśmy o najważniejszych założeniach ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw 2 sierpnia 2024 r. Dzień później ustawa weszła w życie.
W myśl nowych przepisów osoby, których orzeczenia mają stracić ważność 30 września 2024 r., utrzymają status osoby niepełnosprawnej do 31 marca 2025 r. Warto podkreślić, że pracownik o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo m.in. do skróconego dnia pracy czy dodatkowego urlopu, więc zmiana może zainteresować również pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.