flesze
W ostatni piątek (24 stycznia br.) Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną, której zadaniem będzie rozpatrzenie projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj.:
Nowe przepisy proponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają wprowadzić regulacje dotyczące maksymalnych temperatur w miejscach pracy. Wymuszą one na pracodawcach określanie tempa metabolizmu pracowników, co oznacza konieczność zbierania informacji o ich wzroście, wadze i wieku, zgodnie z Polskimi Normami.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Kodeksu pracy w kwestii mobbingu. O założeniach planowanej reformy pisaliśmy na naszym portalu w zeszłym tygodniu.
Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło początek prac nad zmianą definicji mobbingu, o czym pisaliśmy tutaj.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowuje platformę dla mikroprzedsiębiorców, osób fizycznych i rolników, która umożliwiałaby sporządzanie online przy pomocy gotowych szablonów najważniejszych dokumentów związanych z zatrudnieniem.
Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie stwierdził, że samo sporadyczne zwracanie się do pracowników podniesionym tonem nie stanowi mobbingu. Aby określone zachowanie zostało uznane za mobbing, musi się ono przejawiać w uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę zawodową przydatności, powodować lub mieć na celu poniżenie go lub ośmieszenie oraz izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Ocena, czy doszło do mobbingu, musi być natomiast oparta na obiektywnych kryteriach.