flesze
6 czerwca 2022 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ukazał się znowelizowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z 3 czerwca 2022 r. (numer projektu: UC118) który ma na celu wprowadzenie licznych zmian do Kodeksu pracy w zakresie work-life balance.
Jedną z proponowanych zmian jest możliwość udzielenia urlopu rodzicielskiego pracownikom – rodzicom dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:
- 65 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie)
- 67 tygodni (w przypadku urodzenia od dwojga do pięciorga dzieci przy jednym porodzie).
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pracodawcy mogą skorzystać z uproszczonej procedury legalizacji pracy obywatela Ukrainy.
W najnowszej nowelizacji ustawodawca zrezygnował jednak z początkowo przyjętych uproszczeń. Zobowiązał pracodawców do składania powiadomień, w których wskażą wysokość wynagrodzenia, wymiar czasu pracy oraz liczbę wszystkich osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (numer projektu: UC118).
Projekt ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektyw 2019/1152 (w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej) i 2019/1158 (tzw. dyrektywa work-life balance) oraz wprowadzenie zmian zapewniających pełną zgodność przepisów dotyczących wypowiadania umów o pracę na czas określony z dyrektywą 1999/70/WE.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (nr projektu: UD275).
Nadrzędnym celem projektu jest usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce – w tym w szczególności tzw. zezwoleń jednolitych (tj. na pobyt i pracę) – w których aktualnie odnotowuje się rażące naruszenia terminów ustawowych na załatwienie tego typu spraw administracyjnych. Zmiany mają również zmierzać do ułatwienia uzyskiwania zezwoleń na pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski.