flesze: #cudzoziemcy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło zawieszenie udziału w programie "Poland. Business Harbour" od 26 stycznia 2024 r.
Celem programu było ułatwienie relokacji specjalistów z sektora IT do Polski, zwłaszcza z Białorusi, Gruzji, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Armenii, poprzez uproszczony proces uzyskiwania wiz.
Jak wynika z najnowszych komunikatów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – rząd rozpoczął przygotowania do nowelizacji tzw. Specustawy ukraińskiej, w celu przedłużenia jej obowiązywania o kolejne sześć miesięcy – do września 2024 r.
W międzyczasie mają zostać przygotowane zmiany do obecnie obowiązujących rozwiązań, w szczególności nowe zasady pomocy dla przebywających w Polsce obywateli Ukrainy, mające odpowiadać aktualnej sytuacji oraz potrzebom na rynku polskim i europejskim.
Obecnie cudzoziemcy, których nie obejmuje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i którzy należą do kategorii wysiedleńców wymienionych w decyzji wykonawczej Rady UE stwierdzającej istnienie masowego napływu osób wysiedlonych z Ukrainy, mogą korzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski, która daje im szereg praw, m.in. prawo do pracy i pobytu w Polsce. Potwierdzeniem korzystania z ochrony czasowej jest zaświadczenie wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
16 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wiz dla cudzoziemców. Zgodnie z nowymi przepisami w naklejkach wizowych cudzoziemców, którzy uzyskiwać będą wizy w celu korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka, ujawniony będzie kod „23”, zamiast obowiązującego dotychczas w takich przypadkach kodu „18”.
1 grudnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużające kontrole na granicy polsko-słowackiej co najmniej do 2 stycznia 2024 roku.
Kontrole na granicy są regularnie przedłużane od 4 października bieżącego roku, co jest reakcją polskich władz na zagrożenie związane z nielegalną migracją z tzw. szlaku bałkańskiego.
Po wielotygodniowym zawieszeniu możliwości wnioskowania o polskie wizy, w minionym tygodniu polska placówka dyplomatyczna poinformowała, że od początku grudnia będzie można aplikować o wizy krajowe w pięciu wyznaczonych centrach wizowych. Zgodnie z oficjalnym komunikatem Ambasada RP wznawia współpracę z centrami wizowymi VFS Global. Placówki, w których będzie można składać wnioski wizowe, zlokalizowane są w Delhi, Kolkacie, Czandigarh, Dźajpurze i Lucknow. Na stronach internetowych wskazanych centrów wizowych trwa już rezerwacja dostępnych terminów.