flesze: #cudzoziemcy
W Parlamencie Europejskim trwają prace nad wprowadzeniem do unijnego systemu wizowego elektronicznych dokumentów, które miałyby zastąpić naklejki wizowe odpowiadające wizom Schengen.
Planowane jest też utworzenie jednolitej platformy online do składania wniosków wizowych, bez potrzeby osobistego stawiennictwa we właściwym konsulacie.
Obywatele Ukrainy, którzy korzystali z ochrony czasowej w innym państwie UE, ale ochrona ta z jakiegoś powodu się skończyła, mogą ubiegać się o nadanie statusu UKR. Obywatele Ukrainy korzystający z ochrony czasowej na terenie innego państwa UE mogą także ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Tak wynika z uzyskanej przez nas interpretacji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Wątpliwości w tej kwestii wynikały z jednej z niedawnych nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej (czyli ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa)
Od 1 marca 2023 r. nie można umawiać się e-mailowo na spotkanie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, żeby złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt dla rodzin.
Najpierw trzeba zarejestrować się na portalu inPOL i wypełnić formularz wniosku dla każdego z członków rodziny. Po wypełnieniu formularza otrzymujemy indywidualnie wygenerowane kody.
15 kwietnia 2022 r. zmieniono ustawę o cudzoziemcach, umożliwiając wydawanie wiz krajowych cudzoziemcom przebywającym w Polsce (art. 79a ustawy o cudzoziemcach).
Z kolei 30 sierpnia 2022 r. weszło w życie długo oczekiwane rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie wydawania wiz krajowych cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozporządzenie to pozwala obywatelom Białorusi oraz Ukrainy przebywającym w Polsce złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej do Ministra Spraw Zagranicznych.