Czy w związku z nowymi obowiązkami będzie trzeba wyznaczać nowe funkcje HR?
Obowiązki z zakresu przejrzystości i jawności wynagrodzeń, w szczególności dla podmiotów zatrudniających co najmniej 100 pracowników, wygenerują sporo nowych zadań wewnątrzorganizacyjnych.
Jak opisujemy co tydzień, będzie trzeba m.in. dokonać kompleksowego przeglądu struktury wynagrodzeń, odpowiadać na wnioski pracowników ws. informacji o poziomach wynagrodzeń w ich kategorii, czy zbierać dane na temat luki płacowej i przekazywać je właściwym podmiotom.
Warto już teraz przemyśleć, kto w ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej, będzie w imieniu pracodawcy wykonywać wspomniane wyżej zadania?
Dyrektywa nie precyzuje tej kwestii i nie wprowadza obowiązku utworzenia stanowisk lub wewnętrznych jednostek, które zajmowałyby się wykonywaniem obowiązków z zakresu przejrzystości i jawności wynagrodzeń. Pracodawcom przysługuje więc swoboda w tej kwestii.
Biorąc jednak pod uwagę, że nowe obowiązki mają wejść w życie już w 2026 r. warto nie zwlekać z rozstrzygnięciem, kto ma być odpowiedzialny za koordynację i ich wykonywanie w imieniu pracodawcy. W większych podmiotach – gdzie nakład pracy może być spory – szczególnie pomocne może być wyodrębnienie nowej funkcji lub staranna aktualizacja zakresów obowiązków w dziale HR, tak by zapewnić sprawność organizacyjną w zakresie przestrzegania nadchodzących przepisów.